1

London School of Commerce Malta

London School of Commerce (LSC) Malta, 2013 yılında Malta’nın UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan başkenti Valletta’ya yürüme mesafesinde 4-5 dakikalık konumda (Floriana şehrinde) Yüksek Öğrenim Kurumu olarak lisansını almış ve 2014 yılı itibariyle Malta kampüsünde eğitim vermeye başlamış Vakıf Üniversitesi’dir.
1999 yılında Londra’da kurulan London School of Commerce Global Group, günümüzde farklı ülkelerde bulunan 6 ana kampüsü ile kıtalararası faaliyet gösteren Birleşik Krallık’ın en büyük ve saygın uluslararası eğitim kurumlarından biridir. Günümüz itibariyle 130 farklı ülkeden 25.000 üzerinde mezunu bulunmaktadır.
LSC Global Group bünyesinde bulunan COPTE (Eğitim Yoluyla Yoksullukla Mücadele Vakfı) vasıtasıyla grup şirketleri vizyonu doğrultusunda gelişmekte olan ülkelerde eğitim altyapısına yatırım ve destek çalışmaları bulunmaktadır.
LSC hakkında daha detaylı bilgi edinmek, tarihini incelemek veya güncel gelişmelerini takip etmek için www.lscconnect.co.uk ve www.lscmalta.edu.mt adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

LSC Malta’da Lisans Programı

Malta, her yıl binlerce öğrenci tarafından dil eğitimi başta olmak üzere sertifika ve staj gibi programlar doğrultusunda tercih edilmektedir. Son yıllarda LSC gibi kurumların yaptığı yatırımlar doğrultusunda akademik eğitimler için de oldukça tercih edilmeye başlanmıştır. Bu noktada ön plana çıkan akademik kurum olarak LSC’nin en büyük avantajı, şüphesiz ki Avrupa Birliği’nin en ekonomik ülkelerinden biri olan Malta’da oldukça uygun şartlara rağmen yüksek standartlarda eğitim alarak mezuniyet aşamasında İngiltere’deki anlaşmalı üniversitelerden diploma sunmasıdır.

LSC Malta her ne kadar 2014 yılında eğitim-öğretime başlamış olsa da, altyapı ve akademik kadro çalışmaları dolayısıyla bünyesindeki lisans programını 2018 yılı itibariyle başlatmıştır. LSC tarafından sunulan Malta’da Lisans Programı’nın başlıca avantajları aşağıdaki gibidir. Ayrıca Malta’da Akademik Eğitim ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için şu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bedfordshire Üniversitesi’nden Lisans Diploması

LSC Malta kampüsünde eğitim alan öğrenciler diplomalarını bir İngiliz Üniversitesi olan Bedfordshire Üniversitesi’nden almaktadır. The World University Ranking sıralamasına göre Dünya’nın en iyi üniversiteleri içerisindeki pozisyonu 601-800 arasında olan Bedfordshire Üniversitesi, Young University Ranking sıralamasına göre de Dünya’nın en iyi genç üniversiteleri sıralamasında 151-200 arasında konumlanmaktadır.

Not: The World University Ranking sıralamasına göre Bedfordshire Üniversitesi’nden daha yüksek sıralamaya sahip olan Türkiye’deki 4 üniversite Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi’dir. ODTÜ, İTÜ veya Hacettepe Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ise sıralama bakımından 601-800 aralığında Bedfordshire Üniversitesi ile aynı puan bandındadır.

LSC Malta bünyesinde lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilere diplomaları University of Bedfordshire tarafından verilir. Böylece öğrenciler, İngiltere’ye hiç gitmeden bir İngiliz Üniversitesi’nden mezun olma imkanına sahip olurlar. Bu noktada belirtmek gerekir ki LSC Malta kampüsünde alınacak eğitim sonrası sahip olunacak diploma ile Bedfordshire Üniversitesi’nin Londra’daki ana kampüsünde alınacak eğitim sonrası sahip olunacak diplomanın hiçbir farkı bulunmamaktadır.

3 Yıl Lisans Süresi

İngiltere’deki eğitim sistemine uygun olarak LSC Malta’da sunulan lisans eğitiminin süresi standart olarak 3 yıldır. Bu süre Türkiye ile kıyaslandığında 1 yıl daha kısadır. Henüz 20’li yaşlardaki öğrenciler için 1 yıllık zaman kazanımının yanı sıra öğrencilik hayatındaki yaşam masrafları ve kişisel harcamaların da 1 yıl daha az olması oldukça önemli bir avantajdır.

IELTS Sınav Gerekliliği Bulunmaması & Hazırlık Eğitimi

Yurt dışında lisans eğitimine kabul alabilmek adına en önemli ön koşullardan biri genellikle IELTS veya TOEFL gibi uluslararası dil sınavlarından yeterli puan almaktır. Her sene birçok öğrenci bu sınavlara hazırlanmakta ve yeterli puanı alabimek için ciddi efor harcamaktadır. Akademik eğitim süresince tamamiyle ingilizce eğitim alınacağından dolayı ingilizce diline son derece hakim olunması gerektiği önemli bir gerçek olsa da, bazı öğrenciler için sınav stresi veya sınav anında yaşanabilen olumsuzluklar motivasyon, zaman ve maddi kayıplara yol açabilmektedir.

LSC Malta bünyesinde lisans programına kabul edilmek için IELTS ya da benzeri bir sınav skoru zorunlu değil, opsiyoneldir. Sınav skoru olmayan veya yeterli skora sahip olmayan öğrenciler için LSC Malta bünyesinde dil eğitimi sunulmaktadır. Hazırlık programı olarak adlandırılan bu eğitim neticesinde ingilizce dil bilgisini yeterli seviyeye ulaştıran öğrenciler lisans programına herhangi bir sınava girmeye gerek kalmaksızın başlayabilmektedirler. Öğrencinin dil seviyesi doğrultusunda genellikle 4, 8 veya 12 ay süreli ingilizce dil eğitimi hazırlık programı uygulanmaktadır.

Bir İngiliz Üniversitesi’nden Mezun Olmanın Sunduğu Avantajlar

İngiltere, Dünya’nın en iyi üniversitelerine sahip olan ülkedir. Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 10 içerisinde 3 İngiliz Üniversitesi bulunmaktadır. Uluslararası yüksek öğrenim açısından Amerika ile birlikte en çok tercih edilen ve en başarılı 2 ülkeden biridir. Bu doğrultuda mezunlarına Dünya Vatandaşı olma yolunda ciddi bir prestij katmaktadır.

Günümüzde bir İngiliz Üniversitesi’nin lisans diplomasına sahip olunması, Dünya’nın hemen her yerinde birçok kapının mezunlar için açık olması anlamına gelmektedir. Türkiye için bakıldığında hiçbir İngiliz Üniversitesi için YÖK Denkliği veya tanınma süreci gibi bir problemin bulunmaması, Dünya üzerinde ise en yaygın tanınırlığa sahip olunması oldukça önemli bir avantajdır.

Akademik eğitimini yüksek lisans seviyesinde sürdürmek isteyen öğrenciler için yüksek lisans kabul oranı, özellikle yüksek lisans süresinin 1 yıl olduğu İngiliz Üniversiteleri’ne yönelik oldukça büyük bir avantajdır.

Dünya’nın önde gelen birçok ülkesi için bir İngiliz Üniversitesi’nin diplomasına sahip olmak vize sürecinde ciddi bir kolaylık sağlamaktadır.

Malta hükümetinin Malta’yı bir uluslararası yükseköğrenim merkezine dönüştürme ve sürdürülebilir bir ekonomi yaratma hedefindeki politikası ile paralel doğrultuda LSC Malta, yerel ve diğer ülkelerden gelen tüm öğrencilerine yüksek kaliteli ve yenilikçi lisans ve yüksek lisans programları sunmayı vizyon edinmiştir. Bu noktada İngiltere’deki eğitim standartlarını baz alarak İngiltere’ye veya benzer kalitedeki birçok ülkeye göre oldukça makul bütçeler ve çeşitli avantajlar ile hizmet sunmaktadır. LSC Malta ile ilgili sunduğumuz bilgileri araştırmak isteyen okurlarımız 2013-FHI-025 lisans numarasına sahip olan LSC Malta hakkında Malta’nın Milli Eğitim Bakanlığı’ndan detaylı bilgi edinebilirler.
 

LSC Malta’da Lisans Programı İçeriği – Business Management, BA (Hons)

LSC Malta bünyesinde aktif olarak sunulmakta olan lisans programı sayısı 1’dir. Business Management olarak adlandırılan programın türkçe karşılığı iş yönetimi veya işletme olarak tanımlanabilir. 3 yıl süren progran kapsamında toplamda 6 sömestire yayılmış 18 modül (ders) bulunmaktadır ve aşağıdaki gibidir.